37973) MAJSTOR DUŠA , Djuro ( Đuro ) Vilović , Binoza Zagreb 1931 , prvo izdanje , Reč je o najkontroverznijem hrvatskom piscu 20. stoljeća i romanu koji je nakon objavljivanja izazvao najveću kritičarsku i medijsku buku od svih tiskanih u Hrvatskoj između dva rata!
Roman se pojavio 1931. godine u izdanju Binoze, nakladnika čiji je jedan od trojice osnivača bio i Đuro Vilović (Brela, 1889 - Bjelovar, 1958), hrvatski književnik i novinar. Tema romana djelovala je očito provokativno: protagonist don Lovro veliki je manipulator, cinik i čovjek koji se više bavi zavođenjem žena u selu nego crkvenim stvarima. Jedan dio kritike, osobito katolički orijentirane, obrušio se na roman ocijenivši ga `najordinarnijim pamfletom` i knjigom koju treba zabraniti, a na drugoj strani dočekan je pohvalama i konstatacijom kako je autor `jedini čovjek koji se usudio reći istinu`.
Zbog golemoga medijskog odjeka `Majstor duša` doživio je tada vrtoglavu nakladu od pet tisuća primjeraka i svom autoru donio velik ugled: u jednoj anketi među omladinom proglašen je tada najpopularnijim hrvatskim romansijerom.To su činjenice nakon kojih valja odgovoriti na pitanje: zašto su taj roman i njegov autor pali u sveopći zaborav? Odgovor je u piščevoj građanskoj biografiji, u njegovu životnom putu koji je obilježen dvostrukom izdajom: od svećenika je postao otpadnik vjere i neprijatelj Crkve, a od uvjerenog pravaša i gorljiva hrvatskog nacionalista renegat i neprijatelj svog naroda. Nakon poratne osude na sedam godina zatvora zbog suradnje s četnicima D. Mihailovića, Vilovićeva je ne samo građanska nego i književna sudbina bila jednosmjerno okrenuta prema općem zaboravu.
tvrd povez, zlatotisak, format 14,5 x 19,5 cm , 248 strana , sitan potpis na predlistu