IST 6
DIVERZIJA NA TUZLANSKOM TRGU ‚‚KAPIJA‚‚ , Ilija Branković , Republički centar zaistraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica Beograd 2017 ,
„Na Tuzlanskoj kapiji 25. maja 1995. nije eksplodirala granata ispaljena iz srpskog topa sa Ozrena, kako je to utvrđeno presudama suda u BiH iz 2008, već je u pitanju simultana teroristička eksplozija“, izjavio je to general Ilija Branković
„Vrlo je moguće da je na trgu punom ljudi, zapravo, bilo sedam istovremeno koordinisanih detonacija. Samo na taj način bilo je moguće da na ovom mestu pogine 71 osoba (od tri do 27 godina), a da u detonacijama bude ranjeno više od 300 ljudi“,
U detaljnoj i opširnoj analizi, pod nazivom “Diverzija na tuzlanskom Trgu kapija”, na punih 400 strana, general Ilija Branković tvrdi:
– Čak 27 osoba žrtava sa Tuzlanske kapije se mogu uslovno označiti kao potencijalni bombaši samoubice jer je sudski utvrđeno da su izgubili život od posledica bliskog eksplozivnog udara .
– Top od 130 milimetara ni teoretski, ni praktično, nije mogao da napravi ovako nešto. Naši stručnjaci su tokom istrage analizirali sve terorističke napade u svetu od 1950. do 2016. iz američkih i ruskih izvora (oko 50.000 terorističkih napada). Događaj u Tuzli se najviše poklapa sa napadom koji je godinu dana kasnije, 1996, izveden na vojnu bazu SAD u Dahramu u Saudijskoj Arabiji, kada je stradalo 17 Amerikanaca, a ranjeno njih više od 70.
Branković tvrdi da je zajednički imenitelj za ova dva napada čovjek pod imenom Šejh Mahmud Abu Abdul Aziz al – Muntesib, poznatiji u BiH kao Riđobradi. On je osnivač odreda “El mudžahedin” koji je komandovao iz Mehurića kod Travnika.
Ilija Branković kaže da je knjigu napisao, pošto je to obećao Novaku Đukiću, koga je Sud Bosne i Hercegovine osudio da je kao komandant Taktičke grupe `Ozren` Vojske Republike Srpske u maju `95. naredio granatiranje Tuzle, te da je zbog toga na Tuzlanskoj kapiji ubijena 71 osoba.
`Obećao sam gospodinu Đukiću, kad sam video kako ide njegov slučaj, a ako preživimo, a to je pravo pitanje u našem dobu, da ću napisati knjigu o čoveku koji je imao šest tužilaca i nijednog branioca`, rekao je Ilija Branković.
Branković navodi da je delo nastalo na osnovu podataka domaćih i stranih istraživačkih timova, a general- potpukovnik u penziji Petar Škrbić dodaje da knjiga dokazuje da se nije desilo ono što je Tužilaštvo u Sarajevu utvrdilo, da je tamo pala granata Vojske Republike Srpske i da je Novak Đukić to naredio.
`Nikakve granate nije bilo, zato što je 30 eksplozija pokazalo, od toga 19 sa granatom, a ostale pomoću neklasičnog eksploziva`; rekao je Petar Škrbić, recenzent knjige.
Novak Đukić pušten je iz zatvora 2014, nakon što je Ustavni sud BiH, zbog pogrešne primene zakona, ukinuo presudu, kojom je bio osuđen na 25 godina zatvora, a potom mu je kazna smanjena na 20 godina. Viši sud u Beogradu nedavno je odloložio ročište na kojem je trebalo da bude razmatrano preuzimanje izvršenja kazne, jer, kako je rekao njegov advokat, Đukić je u bolnici i pati od više zdravstvenih problema.
odlično očuvano, tvrd povez, format 17,5 x 24,5 cm , ilustrovano, ćirilica, 427 strana + 4 presavijena lista sa geografskim kartama